Ameliyat Öncesi Hatırlatmalar

 1. Operasyondan önce olabildiğince erken sigarayı bırakmanız önerilir. En az 3 gün önceden itibaren kesinlikle sigara içmemelisiniz. Sigara, hem operasyon bölgesinde kan dolaşımını bozarak iyileşmeyi ve yara izi kalitesini bozar, hem de akciğerlerinizde salgı birikmesine sebep olarak operasyon sonrası konforunuzu olumsuz şekilde etkiler. 
 1. Ameliyatınız sırasında kanamanın en aza indirilebilmesi için aşağıdaki maddelerin tüketimini lütfen söylenen zaman itibarıyla kesinlikle durdurunuz:
 • Operasyondan 10 gün önce: Aspirin ve benzeri kan sulandırıcılar, E vitamini
 • Operasyondan 7 gün önce: Alkollü içecekler ve yeşil çay
 1. Genel anestezi alacağınız için, ameliyathaneye girdiğinizde midenizin tamamen boş olması gerekmektedir. Bu sebeple ameliyat saatinden 6 saat önce yeme-içmeyi tamamen kesmeniz gerekir. Bu saatten sonra, su dahi içmemelisiniz.
 1. Size hastanede eşlik edecek refakatçi sayısı birden çok olmamalıdır. 
 1. Hastaneye gelirken yanınızda getireceğiniz kıyafetlerin başınızdan geçirerek giyeceğiniz türden değil, önden düğmeli veya fermuarlı olmasına dikkat ediniz.

 2. Ameliyat saatinizden en az iki saat önce hastanede olmalısınız. Bu sayede tetkikleriniz zamanında yapılabilecek, ve operasyonunuz size söylenen saatte başlatılabilecektir. Hastaneye geldiğinizde resepsiyon görevlisine isminizi ve Dr. Metin Kerem tarafından operasyona alınacağınızı söylemeniz yeterli, hastane ekibi yatış işlemlerinizi yapacak ve sizi özel odanıza yerleştirecektir. 
7. Odanıza yerleştikten sonra kan örnekleri alınacak, gereken tahlilleriniz yapılacak ve anestezi hekimi tarafından muayene edileceksiniz. Bu esnada genel tıbbi özgeçmişinizle ilgili her türlü bilgiyi (hastalıklar, ilaç kullanımı, sigara, alerji vs) bize anlattığınız gibi lütfen anestezi hekimine de anlatınız.

 1. Cerrahinin doğası gereği küçük bir ihtimal de olsa ameliyathanenin hazır olmaması, sizden önceki ameliyatın uzaması gibi sebeplerle operasyona alınmanız gecikebilir. Bu konudaki anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz. 
 1. Ameliyat sonrasında dinlenmeniz gerekiyor. Sizi henüz yeni ameliyatlı durumda iken ödeme prosedürleri ile uğraştırmak istemiyoruz. Bu nedenle ameliyata girmeden önce ödeme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. 
 1. Taburculuk sonrasında kendi kendinize araç kullanmanız doğru değildir. Eve/otelinize dönüş için taksi ya da bir başkası tarafından kullanılan bir araçla seyahat ediniz. Gerekirse bu konuda ekibimizden de yardım isteyebilirsiniz.
 1. Taburculuk sonrasında her türlü acil durum için aşağıdaki numaralardan bize ulaşabilirsiniz:
 Klinik Koordinatörü: Gülenay Yıldırım: +90 533 304 27 27