Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

BOTOKS NEDİR?

Botox, Clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin ürettiği, sinir uyarısının kas hücresine ulaşmasını engelleyen bir toksindir. Modern laboratuarlarda kontrollü bir şekilde üretilerek belli kasların aktivitesini kısıtlamak amacıyla kullanılır. Botox uygulanan kas geçici bir süreyle çalışmayı durdurur ya da azaltır. Böylece bu kasın hareketine bağlı kırışıklıklar da bu süre boyunca görünmez olur. Botoksun kırışıklıkları silen etkisi buradan ileri gelir.

BOTOKS HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Botoks, yüzde kaz ayağı, kaş arası, alın gibi kırışıklıkların sık görüldüğü bölgelere uygulanır. Ayrıca terleme tedavisi için koltuk altı, el içi ve ayak tabanına da uygulanmaktadır.

BOTOKS TÜRLERİ NELERDİR?

Botoks molekül yapısına göre Onabotulinumtoksin-A ve Abobotulinumtoksin-A olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. Bu tiplerin arasındaki fark yayılım alanı ve molekül ağırlığıdır.

KERATİN BOTOKS NEDİR?

Keratin Botoks denen uygulamanın botoksla hiçbir alakası yoktur. Kuaförler tarafından saça keratin uygulamasına sırf çekici olsun diye saç botoksu ya da keratin botoks gibi isimler verilmektedir.

MASSETER BOTOKS NEDİR?

Aşırı diş sıkan kişilerde özellikle geceleri artan diş sıkma aktivitesinden “Masetter” adı verilen çiğneme kası sorumludur. Bu kasın gücünü azaltarak diş sıkmayı durdurmak için kas içerisine belli miktarda botoks yapılır. Böylece kas yumuşayarak hem diş sıkma engellenir, hem de yüz incelmiş olur.

NEFERTİTİ BOTOKS NEDİR?

Alt çene ve boyun bölgesine yapılan botoks işlemlerine nefertiti botoks ismi koyulmuş ve sadece ticari amaçlarla bu şekilde pazarlanmıştır. Nefertiti botoks denen uygulama tek başına bir işe yaramaz, dolgu ve diğer bazı yöntemlerle birlikte uygulanırsa sonuç verir.

MİNİMAL BOTOKS NEDİR?

Minimal botoks, yüzde sadece belli noktalara çok az miktarda botoks yapılarak kasların aktivitesini durdurmak yerine kısıtlamayı hedef alan uygulama için uydurulmuş ticari bir isimdir. Minimal botoks uygulamaları özellikle genç hastalarda kırışık oluşumunu engellemeyi ya da yüzü hafifçe aydınlatmayı sağlayacak şekilde yapılır.

BABY BOTOKS NEDİR?

Baby botoks da yine ticari amaçlarla uydurulmuş bir isim. Botoks dozlarının küçük tutulup yüz mimiklerinin donmasına izin vermeyecek kadar az yapılmasına (ki zaten normalde olması gereken de budur) sanki yeni bir uygulamaymış gibi “baby botox” adı uydurulmuş, ve ticari pazarlama amaçlı kullanılmıştır. Botoks yapmayı iyi bilen herkes zaten bu tür isimlere ihtiyaç duymadan gereken yere gereken miktarda uygulama yaparak doğal sonuçlar almayı başarır.

ÖNLEYİCİ BOTOKS NEDİR?

Yüzdeki kırışıklıklar henüz belirginleşmeden önce, bu kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek ileride belirgin kırışıklıkların görünmemesini amaçlayan koruyucu bir uygulamadır. Gerekliliği tartışmalı olmakla beraber bazı bölgelerde (kaz ayağı, kaş çatma çizgileri gibi) işe yaradığı düşünülür.

BOTOKS NASIL YAPILIR?

Botoks, klinik ortamında, konunun uzmanı bir hekim tarafından, hijyenik şartlarda yapılan enjeksiyonlarla uygulanır. Etkisi uygulamadan 3 gün sonra hissedilmeye başlanır, ancak oturması iki hafta sürer. Sonrasında etki yaklaşık 4 ay kadar sürer.

BOTOKS FİYATLARI

Botoks fiyatları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fiyat almak için tıklayınız.

BOTOKS SONRASI RİSKLER NELERDİR?

Botoks sonrası korkulan riskler asimetri, kırışıklıklarda yetersiz silinme, istenmeyen kasların etkilenmesi veya mimik donmasıdır. İyi bir uygulayıcı bu riskleri nasıl engelleyeceğini bilir. Bu nedenle botoks sadece uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.

BOTOKS ÖNCESİ-SONRASI

Hastalarımızın gizliliğine önem verdiğimiz için resimleri yayımlamamaktayız. Öncesi sonrası resimlerini görmek için tıklayınız.