Botoks

Botoks Nedir?

Botox, Clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin ürettiği, sinir uyarısının kas hücresine ulaşmasını engelleyen bir toksindir. Modern laboratuarlarda  kontrollü bir şekilde üretilerek belli kasların aktivitesini kısıtlamak amacıyla kullanılır. Botox uygulanan kas geçici bir süreyle çalışmayı durdurur ya da azaltır. Böylece bu kasın hareketine bağlı kırışıklıklar da bu süre boyunca görünmez olur. Botoksun kırışıklıkları silen etkisi buradan ileri gelir.


Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır?

Botoks, yüzde kaz ayağı, kaş arası, alın gibi kırışıklıkların sık görüldüğü bölgelere uygulanır. Ayrıca terleme tedavisi için koltuk altı, el içi ve ayak tabanına da uygulanmaktadır.

Botoks Türleri Nelerdir?

Botoks molekül yapısına göre Onabotulinumtoksin-A ve Abobotulinumtoksin-A olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. Bu tiplerin arasındaki fark yayılım alanı ve molekül ağırlığıdır.

Keratin Botoks Nedir?

Keratin Botoks denen uygulamanın botoksla hiçbir alakası yoktur. Kuaförler tarafından saça keratin uygulamasına sırf çekici olsun diye saç botoksu ya da keratin botoks gibi isimler verilmektedir. 

Masseter Botoks Nedir?

Aşırı diş sıkan kişilerde özellikle geceleri artan diş sıkma aktivitesinden “Masetter” adı verilen çiğneme kası sorumludur. Bu kasın gücünü azaltarak diş sıkmayı durdurmak için kas içerisine belli miktarda botoks yapılır. Böylece kas yumuşayarak hem diş sıkma engellenir, hem de yüz incelmiş olur.

Nefertiti Botoks Nedir?

Alt çene ve boyun bölgesine yapılan botoks işlemlerine nefertiti botoks ismi koyulmuş ve sadece ticari amaçlarla bu şekilde pazarlanmıştır. Nefertiti botoks denen uygulama tek başına bir işe yaramaz, dolgu ve diğer bazı yöntemlerle birlikte uygulanırsa sonuç verir. 

Minimal Botoks Nedir?

Minimal botoks, yüzde sadece belli noktalara çok az miktarda botoks yapılarak kasların aktivitesini durdurmak yerine kısıtlamayı hedef alan uygulama için uydurulmuş ticari bir isimdir. Minimal botoks uygulamaları özellikle genç hastalarda kırışık oluşumunu engellemeyi ya da yüzü hafifçe aydınlatmayı sağlayacak şekilde yapılır. 

Baby Botoks Nedir?

Baby botoks da yine ticari amaçlarla uydurulmuş bir isim. Botoks dozlarının küçük tutulup yüz mimiklerinin donmasına izin vermeyecek kadar az yapılmasına (ki zaten normalde olması gereken de budur) sanki yeni bir uygulamaymış gibi “baby botox” adı uydurulmuş, ve ticari pazarlama amaçlı kullanılmıştır. Botoks yapmayı iyi bilen herkes zaten bu tür isimlere ihtiyaç duymadan gereken yere gereken miktarda uygulama yaparak doğal sonuçlar almayı başarır.  

Önleyici Botoks Nedir?

Yüzdeki kırışıklıklar henüz belirginleşmeden önce, bu kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek ileride belirgin kırışıklıkların görünmemesini amaçlayan koruyucu bir uygulamadır. Gerekliliği tartışmalı olmakla beraber bazı bölgelerde (kaz ayağı, kaş çatma çizgileri gibi) işe yaradığı düşünülür.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks, klinik ortamında, konunun uzmanı bir hekim tarafından, hijyenik şartlarda yapılan enjeksiyonlarla uygulanır. Etkisi uygulamadan 3 gün sonra hissedilmeye başlanır, ancak oturması iki hafta sürer. Sonrasında etki yaklaşık 4 ay kadar sürer.

Botoks Fiyatları

Botoks fiyatları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki formu doldurarak kişiye özel fiyat alabilirsiniz.

[contact-form-7 id=”10782″ title=”Botoks Fiyat”]

Botoks Sonrası Riskler Nelerdir?

Botoks sonrası korkulan riskler asimetri, kırışıklıklarda yetersiz silinme, istenmeyen kasların etkilenmesi veya mimik donmasıdır. İyi bir uygulayıcı bu riskleri nasıl engelleyeceğini bilir. Bu nedenle botoks sadece uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Botoks Öncesi-Sonrası

Hastalarımızın gizliliğine önem verdiğimiz için resimleri yayımlamamaktayız. Öncesi sonrası resimlerini görmek için aşağıdaki formu doldurunuz.

[contact-form-7 id=”10783″ title=”Botoks Öncesi Sonrası”]

Botoks ücretleri kişiden kişiye değişebilmektedir. Kişiye özel botoks ücreti almak için lütfen yukarıdaki formu doldurunuz.

Botoksun herhangi bir yılan ya da yılan zehriyle hiçbir alakası yoktur. Botoks Clostridium Botulinum adı verilen bir bakteriden elde edilir. 

Koltuk altı botoks uygulaması koltuk altı terlemesinin bilinen en etkili çözümüdür. Koltuk altı bölgesinde kokulu ter üreten hormonal ter bezlerinin aktivitesi botoks etkisi ile geçici bir süre için (4-6 ay) durdurulur. Böylece ter kokusu ve giysilerin koltuk altı kısmının ıslanması engellenmiş olur. 

Botoks etkili maske yoktur. Botoks etkisi sadece botoks enjeksiyonu ile elde edilir. 

Botoks uygulaması doğru şekilde yapıldığı sürece bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur. 

21. yüzyılın en büyük pazarlama yalanlarından bir tanesi de “botoks kremi” dir. Botox etkisi gösteren bir krem yoktur, olması da mümkün değildir. Ancak bu isim kulağa çok hoş geldiği için krem satışını kolaylaştıracak bir yöntem olarak görülmüş ticari bir aldatmacadır.

Yazar
Op. Dr. Metin Kerem, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. İhtisas eğitimini Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastenesi 2. Plastik Cerrahi kliniğinde tamamlamıştır. 2008 yılında European Board of Plastic Surgery (EBOPRAS) tarafından Avrupa Birliği estetik plastik cerrahi yeterliliğine layık görüldü. Şuan da Etiler de özel kliniğinde hastalarınıza hizmet vermektedir.