Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

BURUN ESTETİĞİ – RİNOPLASTİ OPERASYONU NEDİR?

BURUN ESTETİĞİ – RİNOPLASTİ OPERASYONU NEDİR?

Büyük burunlarda estetik

Rinoplasti ameliyatı en çok büyük burunlu hastalarda tercih edilmektedir. Rinoplasti sayesinde büyük burunlu hastaların burunlarını küçültebiliyor ve burun ucu şekil bozukluğunu düzeltebiliyoruz. Açık ve kapalı tekniklerle gerçekleştirilen rinoplasti operasyonunda hem doğal, hem estetik hem de fonksiyonel bir görünüm elde etmek için uğraşıyoruz. İdeal bir burunda bu üç faktör çok önemli bir rol oynuyor. Bu üçü bir arada olmadan başarılı bir burun estetiği söz konusu olamaz. Burun estetiği ameliyatı, burnun kemik ve kıkırdaklarıyla ilgilenmektedir. Dolayısıyla çeşitli manevralarla burun iskeleti küçültülebilir, bu sayede burun daha estetik bir görüntüye ulaşır. Fakat burnun iskeleti olması gerektiğinden fazla küçültülürse, burnun derisi iskelete bol gelir ve sarkar. O yüzden doktorunuzla iligili çok iyi araştırma yapmanız ve emin ellerde olduğunuzu hissettiğiniz bir cerraha ameliyat olmalısınız.

Kemerli burun estetiği

Burnu büyük hastaların genellikle burun büyüklüğü sebebi burun üzerindeki kemerden kaynaklanmaktadır. Burun kemeri alınarak tabii ki daha estetik bir görüntü elde etmek mümkün. Artık burnu daha az travmatize eden teknikler kullanıldığı için, genellikle burun kemiği traşlanarak küçültülmektedir. Bu sayede, daha güzel bir görüntü elde edilir. Tabii ki, sadece burun kemerini düzeltmek yeterli değildir. Genellikle, burun ucu bozukluklarıyla da kombine edilir. Çünkü, burun bir bütündür ve her bölümü ayrı ayrı değerlendirilemez. Burun kemeri düzeltilirken, muhakkak diğer alanlarına da dokunmak şarttır, bu hem doğal hem hoş sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Burun ameliyatı yaptıranlar

Burun ameliyatı yaptıran hastaların genel olarak 2 tane ortak şikayetleri vardır. Birincisi, fonksiyonel olarak işlevini gerçekleştirmeyen burun ve ikincisi ise, estetik olarak göze hitap etmeyen burun. Tabii ki, burun estetiği ameliyatının sonucu iki şikayeti de çözümlemelidir. Eğer burun daha çok bir tarafa meyilli ise, burnu orta getirdiğimizde zaten nefes problemi çözülecektir. Çünkü, burun bir tarafa meyilli olduğunda, o taraftaki hava kanallarını kısıtlar, bu da nefes almayı engeller.

Bunun yanı sıra, burun şekil bozukluğu da hastaları burun ameliyatı olmaya motive eden önemli unsurlardan biridir. Özellikle kemerli burunlar, ya da burun ucu geniş hastalar rinoplasti ameliyatı için uygun vakalardır. Rinoplasti sayesinde, burun kemeri, burun ucu düşüklüğü hatta bozukluğu tedavi edilebilir. Uygun bir aday olduğunuzu anlamak için araştırma yapıp, sizin güzellik algınıza yakın olduğunu düşündüğünüz bir cerraha muayene olarak ilk adımı atabilirsiniz.

Erkeklerde burun estetiği

Eskiye oranla erkeklerde artık burun estetiği operasyonuna daha sıcak bakıyorlar. Yıllar geçtikçe estetikle ilgili tabular yıkıldıkça, erkek hasta oranımız seneler içerisinde artmakta. En başta burun estetiği olmak üzere erkeklerin de çeşitli estetik operasyonlar geçirme oranı artıyor. Tabii ki, erkek hastalar kadınlara oranla daha doğal sonuçlar elde etmeyi tercih ediyorlar. Erkek hastaların ortak şikayetlerinden biri de kemerli buruna sahip olmaları. Bazıları kalın, bazıları ince derili görülen vakalarda farklı manevralarla doğal bir görünüm elde etmek mümkün.

Burun estetiği ameliyatı kaç saat sürer?

Rinoplasti ameliyatı genellikle 2, daha komplike vakalarda 3 saat civarı sürmektedir.

Burun estetiği sonrası burun yamukluğu geçer mi? Burunda asimetri

Bu soru burnunuzdaki yamukluğun neden kaynaklandığıyla ilgilidir. Burnunuz önceden de yamuksa, tabii ki burun orta hatta getirilir, fakat %100 mükemmel simetri elde etmek asla mümkün değildir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, hiçbir cerrah size mükemmel simetri sağlayamaz çünkü insan anatomisi buna müsait değildir. Burun ameliyatından sonra burun olabildiğince orta hatta getirilir fakat, tabii ki her zaman bir miktar bir tarafa daha meyilli olacaktır.

İstanbul’da en iyi rinoplasti doktoru – İstanbul’da en iyi burun estetiği doktoru

İstanbul’da bir sürü rinoplasti (burun estetiği) doktoru bulunmaktadır. Türkiye sağlık sektöründe özellikle plastik cerrahı alanında çok başarılı olduğu için ülkemiz çok çok iyi cerrahlar yetiştirmektedir. Bizim kliniğimizin başarısı, doğru hastalara doğru tedavi uygulamaktan geçer. Biz hastamıza hiçbir zaman faydalı olmayacağını düşündüğümüz bir ameliyatı uygulamayız. Bu sayede hastamızı hayal kırıklığına uğratmamış oluruz.

Burun estetiği fiyatları 2022

Fiyatlar hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Burun estetiği teknikleri

Burun estetiği teknikleri tabii ki seneler içerisinde gelişmiş ve yenilenmiştir. Ama genel olarak kapalı ve açık burun estetiği olarak ikiye ayrılır. Biz kliniğimizde genelde kapalı burun estetiğinde özellikle ‘Preservation Rhinoplasty’ yani ‘Koruyucu Rinoplasti’ tekniğini tercih etmekteyiz. Bu teknik sayesinde ana burun yapısı ve bağlar&kıkırdaklar korunur ve iyileşme süreci çok daha hızlı olur. Çünkü burun, açık rinoplasti tekniğine nazaran daha az travmatize edilmiştir. Böylelikle burundaki şişliklerin geçmesi bekleme süresi daha kısa olacaktır.

Piezo burun estetiği

Piezo aslında bir teknik değil, burun estetiği operasyonları sırasında kullanılan bir aletin marka ismidir. Yani, her rinoplasti ameliyatı gerçekleştiren plastik cerrahın elinde bulunan çeşitli aletlerinden biridir, kimi piezo kimi ise başka bir marka kullanır. Maalesef, her pazarlama tekniğine ‘uygun’ olan bu sektör, sömürüye çok açıktır. Sürekli farklılıklar yaratmaya çalışırken yanlış yöntemlere başvurulduğunda, bundan en çok hastalar etkilenmektedir ve teknik detay bilmediği için kolayca kandırılmaktadırlar. Seçtiğiniz cerraha muayene olduktan sonra da araştırmanıza devam etmenizde fayda vardır.

Burun estetiği yaş sınırı var mı?

Evet, 18 yaş altındaki rinoplasti hastalarını ameliyat etmek doğru değil. Çünkü vücut ve kemik gelişimi 18 yaş civarı tamamlanıyor, bu yüzden 18 yaşına kadar beklemekte fayda var. Aksi takdirde, gelecek bir revizyon ameliyatı olmanız mümkün.

Burun estetiği yorumları

Yorumlarımızı görmek için lütfen buraya tıklayınız.

Burun estetiği öncesi ve sonrası fotoğrafları

Burun estetiği öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

Doğal burun estetiği

Genellikle hastalarımız zaten doğal sonuçlar elde etmek isterler. Tabii ki, her sonuç her yüze özeldir. Her yüz anatomisi biribirinden farklıdır. Her burun estetiği sonucu, spesifik olarak o yüzün hatlarına hitap etmelidir. Doğallığı yakalamanın püf noktalarından biri budur. Burun üzerinde yapılan aşırı değişiklikler, sonuçları doğallıktan uzaklaştırır. Burun ne kadar az travmatize edilirse o kadar doğal bir görünüm elde edilir.

Ameliyatsız Burun estetiği

Ameliyatsız burun estetiği demek aslında, anestezi almadan burun şeklini değiştirmek anlamına gelir, bu da sadece burun dolgusu ile elde edilir. Kalıcı bir çözüm olmamakla beraber, eğer gerçekçi beklentileriniz varsa ve bu prosedür için uygun hastaysanız denenebilir. Eğer burnunuz büyükse, burun dolgusu ile burnunuz daha da büyüyecektir, çünkü dolgu maddesi muhtemelen burnunuzun kemeri saklamak için kemer üstünü doldurma amaçlı uygulanacaktır, bu da burnunuzun kemerini saklamayı başarırken, burnu olduğunundan daha yüksek gösterecektir. O yüzden bunu denemeden önce uygun bir aday olup olmadığınızı araştırmanız gerekmektedir.

İstanbul- burun estetiği

İstanbul’da burun estetiği yaptırabileceğiniz bir sürü cerrah var. Ama kendiniz için en doğrusunu seçmeniz çok önemli. Öncelikle doktorunuzun Avrupa kurul sertifikalı(European board certified) olup olmadığını bunu araştırmanızı öneririz. Bu konuda emin olduktan sonra birden fazla doktordan fikir almakta fayda var, bu sayede farklı bakış açılarını değerlendirebilirsiniz. İstanbul’da burun estetiği yapan, hatta dünyanın herhangi bir yerinde bulunan hiçbir plastik cerrah, size burnunuz şu şekilde olacak gibi sözler vaadedemez. Eğer ediyorsa, orada bir sorun var demektir. Tabii ki her doktorun kafasında nasıl bir yol izleyeceğine dair harita vardır, fakat her ameliyatın riski de vardır. Burnun içini görmeden hiçbir cerrah kesin konuşmamalıdır. Bu durum, hem doktorunuzu hem de sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Başarısız burun estetiği nasıl olur?

Öncelikle, hastanın güzellik algısına hitap etmeyen ya da hastanın istediğiyle taban tabana zıt sonuçlar başarısız sonuçlardır. Günün sonunda, her hastaya spesifik olarak farklı tedavi uygulamak gerekir. Bunun haricinde, hastanın burnuna yapılan aşırı değişiklikler de güzel sonuçlar vermez. Örneğin, ameliyat sonrasında çok kalkık bir burun ucu, burun delikleri çok geniş ya da burun kemeri hala belirgin olması ameliyatın başarısızlığını gösterir. Ameliyat sonrasında bazen, komplikasyon olarak alar retraksiyonu bile görülmektedir, (burun kanatlarının aşağı bakması). Bunun haricinde daha farklı komplikasyonları görmek de mümkündür. Mesela bazen, burun yeteri kadar küçültülmemiş olabilir ya da tam tersi çok fazla küçültülmüş olabilir. Burun ucu yeterince belirginleştirilmemiş de olabilir. Bu durumların hepsi ihtimal dahilindedir, o yüzden ameliyat öncesinde cerrahınızla burnunuzun şeklini ve sizi nelerin beklediğini açık bir şekilde konuşmanız gerekmektedir.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME

Burun estetiği kaç günde iyileşir?

Ameliyat sonrası birinci haftada yüzde beligin şişlik ve yer yer morluklar olmaktadır. Birinci haftanın sonuna doğru morluklar geçer, ama burnun üzerindeki ve içindeki ödemin geçmesi uzun zaman alacaktır. Rinoplasti operasyonunun gerçek sonucu 1 sene sonrasında ortaya çıkar. 1 seneye kadar iyileşme sürekli devam etmektedir. Birinci ay ile üçüncü ay arasında sonuçlar iyice belirginleşmeye başlar, 6 aydan sonra iyileşme yavaşlasa da 1 seneye kadar devam etmektedir.

Burun estetiği sonrası burun ucu şişliği

Burun estetiği sonrası burun ucu en geç iyileşen alanlardan biridir. Burnun diğer alanlarındaki şişlikler inse bile, burun ucu bölgesi en çok ödem alan bölgedir, bu yüzden burun ucu şişliği geçmesi beklemek biraz sabır ister. Burun ucu şişliği genellikle 3 ila 6 ay arasında belirgin seviyede azalır.

Burun estetiği sonrası burun ucum çok kalkık olur mu?

Olabilir, bu bir komplikasyondur, burundan gereğinden fazla kıkırdak çıkarılırsa, bu durum ortaya çıkabilir. Ya da erken dönemde burun şişliğinden dolayı burun olduğundan kalkık ve havada görünebilir. Fakat, bu geçici bir süreçtir, ameliyattan 3 ay sonra burun yerine oturmaya başlar ve eski kalkık görüntüsü kalmaz.

Burun estetiği sonrası burnumun şişliği ne zaman geçer?

Elbette, burun estetiği sonrası en sancılı süreçlerden biri de şişliğin geçmesini beklemektir. İlk 2 hafta boyunca yüz şişliği sürmektedir. Sonrasında yüz şişliği geçer fakat burun şiş kalmaya devam eder. 1 ay gibi bir süreye ulaştığımızda burun biraz daha şeklini alır. 3 ay geçtikten sonra, şişliğin büyük bir kısmı iner, fakat burun ucunuz hala sert ve kalkık görünebilir, zamanla yerine oturacaktır. 6 aya kadar pek çok farklı his ve kötü görüntü gayet normaldir. 6 aydan sonra iyileşme yavaşlasa da hala devam eder. Gerçek bir rinoplasti ameliyatı sonucu, ameliyattan 1 yıl sonra belli olur. Eğer revizyon ameliyatı olmayı düşümüyorsanız, 1 yıl geçmeden ameliyat olmanız tavsiye edilmez, çünkü burun hala hassastır ve iyileşme süreci devam etmektedir.

Burun estetiği sonrası burnumda kemer oluşur mu?

Aslında oluşmaz ama eğer kemer yeteri kadar törpülenmediyse şişlik indikten sonra hafif bir kemer belirebilir. Yani bu oluşan birşey değildir, varolan kemerin yeterince traşlanmadığı için bir zaman sonra gözükmesinden kaynaklanır. Minik bir müdahale ile düzeltilebilir.

Burun estetiği sonrası nelere dikkat etmeliyim? Burun estetiği sonrası elim burnuma çarptı ne yapmalıyım?

Öncelikle ağrınız varsa burnunuza buz uygulamak en iyisidir. Aradan bir saat geçtikten sonra kızarıklık devam ediyor ise, doktorunuzla iletişime geçmeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Eğer doktorunuza gidemeyecekseniz, yine de iletişime geçin, size masaj ve burnunuzu tekrar bantlamayı önerebilir.

Burun estetiği sonrası ödem ne zaman geçer? Şişlik ne zaman iner?

İlk 1 haftada yüzünüz şişliği geçer fakat, burun şişliği devam eder. 1-3 ay arasında yavaş yavaş indiğini farkedebilirsiniz. 6 aydan sonra şişlik iyice azalır. Fakat, 1 yıla kadar iyileşme yine de devam etmektedir.

Burun estetiği sonrası sigara içebilir miyim?

Burun estetiği sonrasında iyileşmenin hızlı olması için, sigara tüketimini ne kadar ertelerseniz, o kadar sağlıklı sonuçlar elde edersiniz. Sigara içimi, o bölgedeki kan dolaşımını negatif yönde etkilemektedir. Ayrıca kapalı rinoplasti operasyonunda burun içindeki, açık rinoplastide ise burun dışındaki yara iyileşimini kötü anlamda etkileyecektir.

Burun estetiği sonrası burnum hala büyük, geçer mi?

Eğer şişliğe bağlı bir durumsa, tabii ki geçer. Fakat, yüzünüz orantısına göre ameliyattan 1 yıl sonra da hala büyük kalıyorsa, ve eğer bir miktar küçültme mümkünse, tekrar ameliyat olmanız gerekebilir. Fakat, bazı burunlar, iskeletleri gereği çok fazla küçültülemez, küçültüldüğü takdirde burun derisi fazla bol kalabilir.

Burun estetiği sonrası ay ay değişim

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Burun ucu sertliği

Ameliyattan sonra burun ucu sertliği geçici problemlerden biridir, fakat genelde 6 aya kadar çözülür. Bazen daha da uzun sürebilir ama geçici bir durumdur.

Burun estetiği sonrasında nefes alma ne zaman düzelir?

Eğer burnunuzda polip ya da sinüs problemi yoksa, nefes darlığı septum yamukluğundan kaynaklanıyorsa, septum orta hatta getirildiğinde nefes alma problemi ortadan kalkar. Fakat ameliyattan sonra 10 gün hatta bazen 1 aya kadar nefes alma problemleri devam edebilir. Bu da burun kanallarının şişmesi ile ilgilidir, bu kanallar rahatladıkça nefes alma problemi geçer.

BURUN AMELİYATLARI HAKKINDA YANLIŞ BİLİNEN 4 GERÇEK

Burun ameliyatı sonrası burun çok ‘yapma’ görünür.
Hayır, burun ameliyatı sonrası çok doğal sonuçlar elde etmek mümkündür. Zaten burun ameliyatlarının en başarılı olanları farkedilmeyen ama öncesine göre yüze bakıldığında da farklı bir güzellik göze çarpmalıdır.

Burun ameliyatı yaptırırsam yüz ifadem ve gülümsemem değişir.

Hayır, değişmez. Burun ameliyatı sadece burnunuzla ilgilidir. Yüzünüzün başka bir yerinde değişikliğe yol açmaz.

Burun ameliyatı çok ağrılı bir ameliyattır.

Hayır, değildir. Artık yeni teknikler sayesinde ve teknolojinin ilerlemesiyle plastik cerrahi alanında çok gelişmeler oldu. Artık burun daha az travmatize edildiği için, ağrı da daha az oluyor. Ama bunun yanı sıra, biz hastanın konforu için ameliyat sonunda burun bölgesine lokal anestezi uyguluyoruz. Böylelikle hasta ilk uyandığında ağrı hissetmediği için, ilerleyen süreçte ağrı olacaksa bile psikolojik olarak ‘ağrım yok’ algısı oluyor.

Burun dolgusu ile burnum küçülür.

Hayır, bu doğru değildir. Dolgu uygulanan bölgeyi büyüten bir maddedir, yani burun kemerini kapatmak için uygulanan dolgu, burnu daha da büyük gösterecektir. Burun dolgusu ile maalesef rinoplasti sonuçları elde etmek imkansızdır.

ÜNLÜLERDE BURUN ESTETİĞİ

Bir cevap yazın