Dudak Estetiği

Dudaklar yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcı unsurlarıdır.

Aynı zamanda, her iki cinsiyet için de karşı cinsi etkileme özelliği olan birer cinsel obje olarak kabul edilirler. Dudakların bu rolü, onların daha çarpıcı ve çekici bir hale getirilmesi isteğini gündeme getirmektedir.

Dudak estetiğinde hem hacim, hem biçim, hem de yüzün geri kalanı ile uyum önem taşımaktadır. Yüzün diğer estetik üniteleri ile uyum içinde olmayan bir dudak ne kadar dolgun veya çıkık olursa olsun yapaylıktan öteye geçemeyecektir. Bu nedenle dudak belirginleştirilmesi işlemi çok dikkatle yapılması gereken bir iştir.

Dudak biçimlendirme bugün ağırlıklı olarak sentetik dolgu maddeleri ile yapılmaktadır. “Hyaluronik asit” adı verilen ve normalde insanın bağ dokusunun temel öğelerinden biri olan bir maddenin laboratuvar ortamında üretilmesi ile elde edilen bu dolgular, 6 ay – 12 ay arası kalıcılık gösterirler. Bu sürelerin sonunda dolguların yenilenmesi gerekmektedir.

Günümüzde dudak estetiği için yağ enjeksiyonundan da faydalanılmaktadır. Dudak çok iyi kanlanan bir doku olduğundan buraya nakledilen yağ dokusu nispeten az erimekte ve uzun ömürlü olarak burada kalabilmektedir. Sonuçları sentetik dolgulara göre daha kalıcı olmakla beraber uygulama sonrası şişlik ve morluk daha fazla olmaktadır.