Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Anatomik yapısı ve büyüklüğü normal olan kulaklar genel yüz görünümünde hiç dikkat çekmezken, deforme bir kulak, yüze ilk bakışta dikkati üzerine çeken bir unsurdur.

Kulağın anatomik yapısı ve gelişimsel özellikleri ile çok çeşitli bozukluklar olsa da, bunlar içinde en sık rastlananı halk arasında “kepçe kulak” tabir edilen açı bozukluğu sorunudur. Normalde kulak kepçesi kafatası ile 20-30 derecelik bir açı yapar. Öte yandan kulak kepçesinin kendi içinde 90 derecelik bir bükülme açısı vardır. Bu açılardan biri veya ikisi normalden geniş olduğunda kulak kepçesi karşıdan ve arkadan bakışta çok belirgin görünür. İşte “kepçe” kulak probleminin temeli budur.

Cerrahi tedavi, açıların restore edilerek ideal değerlere taşınması ile mümkündür. Bunun için kulak estetiği işleminde kulağın arka yüzünden girerek, açıları düzeltmek amacıyla kemik ve kıkırdak zarlarından geçen kalıcı derin dikişler atılır. Bu dikişler kulağı yeni pozisyonuna sabitler ve dokular birbirine bu şekilde kaynaşır. İşlem lokal anestezi veya sedasyon altında yapılır. Çoğu zaman hastane yatışı gerektirmez. 7 yaşın üzerindeki herkese bu operasyon yapılabilir. Operasyon sonrası 1 hafta süreyle gece-gündüz, sonrasında 2 hafta süreyle geceleri kulaklar bir bant ile güvence altına alınmalıdır.