Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Saç dökülmesi her iki cinsiyeti de etkileyen bir sağlık sorunudur.

Ancak bu sorunun en sık görülen tipi “erkek tipi saç dökülmesi” (androjenik alopesi) dir. Erkek tipi saç dökülmesi tamamen testosteron hormonunun etkilerine bağlı olarak oluşan ve hemen herkeste benzer biçimde ama farklı şiddette görülen dökülme tipidir. Klasik olarak alın açılması ve ön saç çizgisinin geriye doğru kayması şeklinde başlayan, daha sonra tepe açıklığının eklendiği bu tip dökülme enteresan bir biçimde kulak üstü ve ense bölgelerindeki saçları etkilememektedir. Buralardaki saç kökleri testosteron etkilerine dirençlidir. İşte bu bilgiden hareketle, ense ve kulak üstündeki “dökülmeyen” saçları bu bölgelerden alarak saçların kaybedildiği tepe ve alın bölgelerine nakletme düşüncesi doğmuştur. Günümüzde yapılan saç ekimi işlemi budur.

Saç ekiminde temel olarak FUT ve FUE adında 2 teknik mevcuttur. FUT tekniği, ense bölümünden bir şerit halinde çıkarılan saçlı derinin minik minik parçalara ayrılarak nakledilmesi işlemidir, ve günümüzde demode bir yöntem olarak kabul edilmektedir. FUE tekniğinde ise saç kökleri verici sahadan bir mikromotor yardımı ile tek tek alınmakta ve alıcı alana yine tek tek nakledilmektedir. Burada önemli olan noktalar, saç kökleri alındıktan sonra yeni yerine nakledilene kadar hayatiyetini korumak, ve yeni açılan kanalların mevcut saçların çıkış yönlerine paralel olmasını sağlamaktır.

Saç ekimi ve sıkılaştırma, ameliyat öncesi ciddi bir planlama gerektirir. Saç çizgisinin yerinin tespit edilmesi, oluşacak sonucun doğal görünümünde büyük öneme sahiptir. Unutulmamalıdır ki doğal görünmeyen bir saç nakli başarısız bir işlemdir.

FUE yöntemiyle yapılan bir saç ekimini takiben 3-4 gün içerisinde hasta iş hayatına dönebilir. İlk 2 ay içinde ekilen saçlar dökülecek, ancak kökler yerinde kalacaktır. Daha sonra bu kökler yeni baştan saç üretimine başlayacak ve bir daha dökülmemek üzere saçlar çıkacaktır. İşlemden 12 ay sonrasına kadar saç sıklığı artacak, dolayısıyla sonucun ortaya çıkması da 12 ay sürecektir.

Tamamen dökülmemiş ancak zayıflamış saçlar için de mezoterapi, PRP gibi destek tedavileri uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemlerden hangisinden fayda görüleceği ancak bir uzmanla görüşülerek anlaşılabilir.