Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

İnsan yüzü doğumdan yaşamın sonuna kadar sürekli değişen bir yapıdır.

“Yaşlanma” dediğimiz bu süreç aslında belli bir yaştan sonra değil, doğumdan itibaren başlar. Ancak bu süreçteki bazı görüntüsel değişiklikler belli bir noktadan sonra kişinin kendini genç ve güçlü hissetmesini engeller, ve zaman zaman moral bozucu olabilir.

Genellikle kişiyi en çok rahatsız eden konu yüzde oluşan kırışıklıklardır. Kırışıklıklar, sabit(statik) veya harekete bağlı(dinamik) özellikte; derin veya yüzldırılması için yapılması gereken uygulamanın niteliğini değiştirecektir.

Genellikle günümüzde dinamik (harekete bağlı) ince kırışıklıklar botox uygulamaları ile bertaraf edilmektedir. Botox, geçici bir süreyle (ortalama 6 ay) mimik kaslarının kasılmasını sınırlayarak kasın üzerindeki cildin kırışmamasını sağlayan bir ilaçtır. Dikkatli kullanıldığı taktirde herhangi bir mimik kaybına yol açmadan, ve yüzde bir ifade donukluğu oluşturmadan kırışıklıkları tam ve yan etkisiz olarak ortadan kaldırmaktadır. Botox’un en sık kullanıldığı bölgeler kaz ayakları, kaş arası ve alındır. Buralarda oluşan dinamik kırışıklık tedavisi halen altın standart botox’dur. Botox uygulaması yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanması gereken, geri dönüşlü bir işlemdir. Bilinen herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur. Günümüzde tüm dünyada en çok uygulanan kozmetik girişim olan botox’un popülaritesi her geçen gün daha da artmaktadır. Uygulama kolaylığı, makul fiyatı ve yan etkisinin olmaması Botox’un bu popülaritesinde rol oynayan en önemli faktörlerdir.

Daha derin kırışıklıklar ise sentetik dolgularla, veya vücudun bir başka yerinden alınan yağ dokusu ile doldurulmaktadır. Bu işlemlerin her ikisi de eksik hacmi yerine koymak ve çukur bir bölgeyi düzeltmek amacıyla kullanılır. Sentetik dolgular yaklaşık 1 yıl içerisinde erimekte, ve uygulama alanı eski haline gelmektedir. Ancak uygulaması çok kolay ve ağrısızdır, dolayısıyla hızlı sonuç için daha çok tercih edilir. Yağ enjeksiyonu ise daha uzun süre kalıcı özelliktedir. Günümüzde yağ transferleri ve yağ dokusunun özellikleriyle ilgili her geçen gün yeni keşifler yapılmaktadır. Bugün yağ dokusunun içerisinde bol miktarda kök hücre olduğu bilinmekte, hatta bu hücreler cilt gençleştirme ve dolgu kalıcılığını arttırmakta kullanılmaktadır. Yağ enjeksiyonu genellikle ameliyathane ortamı gerektiren, ve uygulama sonrasında çoğu zaman az ya da çok morarmaya neden olan bir uygulamadır. Ancak sonuçlar çoğu zaman sentetik dolgu ile elde edilen sonuçlardan üstündür.

Yüzdeki kırışıklıklar ve cilt kalitesindeki bozulmalar için günümüzde lazer tedavileri de yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle “Fraksiyonel Lazer” teknolojisi sayesinde cildin yüzeysel tabakası buharlaştırılmakta, derin tabakası ise ısıtılarak yenilenmesi uyarılmaktadır. Bu uygulama neticesinde cildin kan dolaşımı arttırılarak bir parlaklık ve tazelik gelmesi sağlanmaktadır.

Modern biyoteknolojinin yüz gençleştirme tedavilerine en son katkılarından biri de “PRP” adı verilen uygulamadır. PRP, kişinin kendi kanından elde edilen bir büyüme faktörü konsantresinin İngilizce adının kısaltmasıdır (platelet rich plasma). Kandan elde edilen PRP, uygulama bölgesine yoğun bir şekilde verildiğinde cildin yenilenmesi ile sonuçlanan bir biyolojik olaylar zincirini tetikler. Bu aslında yara iyileşmesinde görülene benzer bir süreçtir. Tamamen doğal olarak kişinin kendi kanından elde edilen faktörler kullanıldığından, herhangi bir yan etki söz konusu değildir.

 

BOTOKS NEDİR?

Botox, Clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin ürettiği, sinir uyarısının kas hücresine ulaşmasını engelleyen bir toksindir. Modern laboratuarlarda kontrollü bir şekilde üretilerek belli kasların aktivitesini kısıtlamak amacıyla kullanılır. Botox uygulanan kas geçici bir süreyle çalışmayı durdurur ya da azaltır. Böylece bu kasın hareketine bağlı kırışıklıklar da bu süre boyunca görünmez olur. Botoksun kırışıklıkları silen etkisi buradan ileri gelir.

BOTOKS HANGİ BÖLGELERE UYGULANIR?

Botoks, yüzde kaz ayağı, kaş arası, alın gibi kırışıklıkların sık görüldüğü bölgelere uygulanır. Ayrıca terleme tedavisi için koltuk altı, el içi ve ayak tabanına da uygulanmaktadır.

BOTOKS TÜRLERİ NELERDİR?

Botoks molekül yapısına göre Onabotulinumtoksin-A ve Abobotulinumtoksin-A olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. Bu tiplerin arasındaki fark yayılım alanı ve molekül ağırlığıdır.

KERATİN BOTOKS NEDİR?

Keratin Botoks denen uygulamanın botoksla hiçbir alakası yoktur. Kuaförler tarafından saça keratin uygulamasına sırf çekici olsun diye saç botoksu ya da keratin botoks gibi isimler verilmektedir.

MASSETER BOTOKS NEDİR?

Aşırı diş sıkan kişilerde özellikle geceleri artan diş sıkma aktivitesinden “Masetter” adı verilen çiğneme kası sorumludur. Bu kasın gücünü azaltarak diş sıkmayı durdurmak için kas içerisine belli miktarda botoks yapılır. Böylece kas yumuşayarak hem diş sıkma engellenir, hem de yüz incelmiş olur.

NEFERTİTİ BOTOKS NEDİR?

Alt çene ve boyun bölgesine yapılan botoks işlemlerine nefertiti botoks ismi koyulmuş ve sadece ticari amaçlarla bu şekilde pazarlanmıştır. Nefertiti botoks denen uygulama tek başına bir işe yaramaz, dolgu ve diğer bazı yöntemlerle birlikte uygulanırsa sonuç verir.

MİNİMAL BOTOKS NEDİR?

Minimal botoks, yüzde sadece belli noktalara çok az miktarda botoks yapılarak kasların aktivitesini durdurmak yerine kısıtlamayı hedef alan uygulama için uydurulmuş ticari bir isimdir. Minimal botoks uygulamaları özellikle genç hastalarda kırışık oluşumunu engellemeyi ya da yüzü hafifçe aydınlatmayı sağlayacak şekilde yapılır.

BABY BOTOKS NEDİR?

Baby botoks da yine ticari amaçlarla uydurulmuş bir isim. Botoks dozlarının küçük tutulup yüz mimiklerinin donmasına izin vermeyecek kadar az yapılmasına (ki zaten normalde olması gereken de budur) sanki yeni bir uygulamaymış gibi “baby botox” adı uydurulmuş, ve ticari pazarlama amaçlı kullanılmıştır. Botoks yapmayı iyi bilen herkes zaten bu tür isimlere ihtiyaç duymadan gereken yere gereken miktarda uygulama yaparak doğal sonuçlar almayı başarır.

ÖNLEYİCİ BOTOKS NEDİR?

Yüzdeki kırışıklıklar henüz belirginleşmeden önce, bu kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek ileride belirgin kırışıklıkların görünmemesini amaçlayan koruyucu bir uygulamadır. Gerekliliği tartışmalı olmakla beraber bazı bölgelerde (kaz ayağı, kaş çatma çizgileri gibi) işe yaradığı düşünülür.

BOTOKS NASIL YAPILIR?

Botoks, klinik ortamında, konunun uzmanı bir hekim tarafından, hijyenik şartlarda yapılan enjeksiyonlarla uygulanır. Etkisi uygulamadan 3 gün sonra hissedilmeye başlanır, ancak oturması iki hafta sürer. Sonrasında etki yaklaşık 4 ay kadar sürer.

BOTOKS FİYATLARI

Botoks fiyatları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Fiyat almak için tıklayınız.

BOTOKS SONRASI RİSKLER NELERDİR?

Botoks sonrası korkulan riskler asimetri, kırışıklıklarda yetersiz silinme, istenmeyen kasların etkilenmesi veya mimik donmasıdır. İyi bir uygulayıcı bu riskleri nasıl engelleyeceğini bilir. Bu nedenle botoks sadece uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.

BOTOKS ÖNCESİ-SONRASI

Hastalarımızın gizliliğine önem verdiğimiz için resimleri yayımlamamaktayız. Öncesi sonrası resimlerini görmek için tıklayınız.