Yağ Alma Ameliyatı

Vücut güzelliği, vücudun kontur ve silüet çizgilerinin düzgünlüğü ve uyumu ile oluşan bir algıdır.

Genel olarak kadın vücudunda daha kıvrımlı ve zarif, erkek vücudunda ise daha sert ve düz hatlar hakimdir. İşte bu ana temayı bozan lokal yağ birikimleri her iki cinsiyet için de vücut estetiğini bozan en önemli unsur olmaktadır. Bu tür lokal yağlanmalar çoğu zaman kilo değişikliklerine yanıt vermeyen, inatçı bir karakterde olurlar.

Günümüzde bölgesel yağlanma probleminin çözümü için çok çeşitli yöntemler “mucize” “kesin çözüm” gibi lanse edilse de bu problemin tek gerçek çözümü yağ fazlasının fiziksel olarak ilgili bölgeden uzaklaştırılmasıdır. Günümüzde halen bu amaçla en çok kullanılan yöntem liposuction, yani yağ almadır. Liposuction ( liposakşın ), ilgili bölgede şekil bozukluğuna yol açan yağ kitlesinin işaretlenerek “kanül” adı verilen bir aletle parçalanması ve bir aspiratör yardımıyla dışarı alınması işlemidir. Bu işlem açık bir ameliyat değildir, sadece 2 mm’lik giriş delikleri kullanılarak yapılır. Uygulamanın ne genişlikte bir alana yapılacağına göre değişmekle beraber çoğu zaman hastane yatışı gerektirmeyen bir uygulamadır.

Gelişen teknolojiye paralel olarak estetik cerrahinin bu en popüler alanında da son 10 yılda hızlı gelişmeler ve değişiklikler olmuştur. Ultrasonografik dalgalar veya lazeri kullanarak yağ parçalamayı amaçlayan çeşitli sistemler günlük kullanımda yerini almıştır. Tüm bu sistemler içerisinde bilim dünyasında en popüler olan teknik “lazer liposuction” dır. Burada yağ dokusu fiziksel trauma ile değil, lazer ışınları ile daha kontrollü ve homojen bir biçimde parçalanır.

Öte yandan çift dalga boylu sistemler sayesinde aynı anda ciltte de gözle görülür bir sıkılaşma sağlanmaktadır. Bu teknik, uygulanacak alana göre klasik liposuction ile kombine edilebilmekte, hatta sınırlı bölgelerde lokal anesteziyle yapılarak aynı gün hasta eve gönderilebilmektedir.

Liposuction ve lazer liposuction ( liposakşın ve lazer liposakşın ) işlemlerinden sonra, yaklaşık 3 hafta süreyle uygulama bölgesini içine alan bir korse kullanılması önerilir. Bu korse iyileşmenin daha düzenli olmasını sağlar. İşlem sonrası hasta çabucak günlük hayatına döner, ancak sonucun tam olarak oturması 6 ayı bulmaktadır.