Yüz Germe Operasyonu

Yaş ilerledikçe yüzdeki iskelet ve bağ doku elemanlarının deforme olması ve yer çekiminin bu dokular üzerindeki sürekli etkisi nedeniyle yüz ifadesini oluşturan kimi yapılarda aşağı yönlü bir yer değiştirme ortaya çıkar.

Cildin altında yer alan ve içerisinde yağ dokusu, çeşitli bağlar ve mimik kaslarının bir kısmının yer aldığı bir katman bu yer değiştirmeden en çok etkilenen yapıdır. Bu yapıdaki değişiklikler, yüzde zaten var olan bazı çizgilerin derinleşmesine, ve çene konturu, boyun derinliği gibi kavislerin bozulmasına sebep olur. Bunlara kırışıklıklar ve cilt düzensizlikleri de eklenince “yaşlı” görünüm efekti yüze yerleşmektedir.

Yüzde yaşlanmaya bağlı oluşan deformiteler, her bir sorun ayrı ayrı ele alınıp spesifik çözümler üreterek tedavi edilmektedir. Modern yüz germe teknikleri yüzü kaplayan deriyi germekten çok, yer değiştirmiş anatomik yapıların orijinal pozisyonlarına taşınmasını amaçlar. Bu işlem için çoğu zaman kulağın önündeki saç çizgisinden başlayıp kulak arkasına uzanan ve kulak konturları ile gizlenen bir insizyon (cilt kesisi) kullanılır. Buradan girilerek yüzde ve boyunda cilt altında asıl sarkmanın olduğu kas-kiriş-yağ tabakasına ulaşılır ve gerekli düzeltmeler yapılır. İşlem sonrasında ilk 3-4 gün belirgin olan şişlik ve morluklar yaklaşık 1 haftada kaybolmakta ve hasta sosyal hayatına dönebilmektedir. Birkaç ay içerisinde istenen sonuçlar oturmaya başlar.

Yüz germe işlemi çoğu zaman göz kapağı operasyonuyla kombine olarak yapılır. Sonrasında yapılacak lazerle cilt yenileme, b0t0x, dolgu gibi tamamlayıcı uygulamalar, sonucun kalitesini ciddi oranda arttıracaktır. Bütün bu uygulamalarda temel kural doğallığı kaybetmeden sonuca ulaşmayı başarabilmektir.

Gönder / Send
Canlı Destek
Size nasıl yardımcı olabilirim?