Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

YÜZ GERME NEDİR?

Yüz germe klasik anlamda yüzdeki yumuşak dokuların kemik iskeletinin büyük geldiği yaşlarda o fazla dokunun fazla yumuşak dokunun gerilerek sarkmasını önlemek için yapılan gerekli cerrahi operasyonlar grubudur. Günümüzde yüz germe olarak bilinen ameliyat grubu yüzün farklı alt ünitelerini içeren ve her kişide farklı tanımlanması gereken bir operasyon silsilesidir. Kısaca, üst yüz ve kaş bölgesini, orta yüzü, alt yüz ve jawline bölgesine ve de boyunu ayrı ayrı toparlamaya yönelik prosedürler vardır. Bu prosedürlerin doğru şekilde kombine edildiği ya da bunların birden fazlasının bir seferde germe tekniklerinin kullanıldığı bir operasyon grubu yüz germe.

KİMLER YÜZ GERME AMELİYATI YAPTIRABİLİR?

Genel olarak yüz germe ile ilgili orta yüzde üst yüzde ve alt yüzde birtakım belirtiler vardır. Bu belirtilerin görüldüğü hastalarda belirtiler hafif şiddetliyken yüz germeyi gerektirmeyen daha basit yöntemler vardır. Bu yöntem dolgu tekniğidir. Dolgularla birtakım toksinlerle, örneğin iplerin yardımıyla bazı düzeltmeler yapılabilmektedir. Ancak belli bir aşamanın ötesinde yapılacak olan bu tür ameliyat dışı işlemlerin mevcut sarkmaları düzeltemeyeceğini düşünülmektedir. Bu durumda da artık daha kesin ve daha kalıcı bir yöntem olan yüz germe ameliyatı tercih edilmektedir. Yüz germe ameliyatı yüzün farklı bölgeleri için farklı şekillerde tasarlamalara ihtiyaç duymaktadır. Örneğin orta yüz germe ameliyatı ile boyun germe ameliyatı ayrı ayrı yapılabileceği gibi aynı kişiye ikisi bir arada da yapılabilecek ameliyatlardır. Bu nedenle yüz germe kimlere yapılır sorusu çok basitçe yüzündeki gevşeme sarkma gibi estetik problemler ameliyat dışı yöntemlerle çözülemez hale gelen kişilere yönelik yapılmaktadır.

YÜZ GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Yüz germe ameliyatının çok farklı teknikleri vardır. Derin plan yüz germe ameliyatları, mini diskler, mini yüz germe ameliyatları, üst yüz germe ameliyatları, orta yüz germe ameliyatları, alt yüz germe ameliyatları gibi pek çok yüz germe ameliyatı çeşidi vardır.  Bu işlemlerin kısaca ortak noktası bu bölgelerin her birinin altında SMAS denilen yüzün yumuşak dokularının asılmasından sorumlu bir tabaka vardır. Bu tabakanın orta yüzde, boyunda, alt yüzde veyahut üst yüzde yukarıya, bazı noktalarda yukarı yana doğru asılarak yeniden konumlandırılması ve yüzü oluşturan tabakaların birbiri üzerine kaydırılarak yeni noktalarına sabitlenmesi ile yapılan işlemler grubudur. Orta yüzde genellikle derin planda yapılıp bütün yumuşak dokuları taşıma işlemleri yapılırken boyunda daha yüzeysel planda sadece SMAS tabakası gerilerek yapılmaktadır. Yapılan her bir ameliyatın kendine göre farklı teknikleri var. Bazı tekniklerde mini lift veya mini germe tekniklerinde daha küçük kesilerle birtakım iplerin vasıtasıyla daha az kalıcılığı olan birtakım işlemler yapmak mümkündür. Derin plan teknikleri de kullanılan başka bir tekniktir. ‘’Deep Plan Facelift’’ de denilen derin plan tekniklerinde SMAS’ın altına inip yüzdeki birtakım boşlukları kapatacak şekilde ilerlenmesi mümkündür. Kombine cerrahilerde germeye ek olarak kaybedilen kemik volümünü restore etmek amacıyla belli noktalara kök hücre veya yağ enjekte ederek o bölgeleri güçlendirmek de mümkündür.

YÜZ GERME FİYATLARI

Yüz germe fiyatı kişiden kişiye değişebilmektedir. Hastaların ön muayene ile şikayetlerini dile getirmesi ve doktor muayenesi ile ücret belirlenmesi daima daha iyi sonuçlar vermektedir. Muayane olmadan fiyat almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

YÜZ GERME AMELİYATI SONRASI BİLİNMESİ GEREKENLER

  • Yüz germe ameliyatı sonrasında yüz bir miktar şişecek ve moraracaktır. bu şişlik ve morluk aşağı yukarı 10 gün kadar sürecektir.
  • İşlem sonrası yaşanabilecek bir diğer durum da kanamadır.  Kanamanın olmaması için de hastanın sakin ve tansiyonunun normal olması gerekmektedir. Özellikle tansiyon hastası olan yüz germe ameliyatı hastaları tansiyon ilaçlarını ameliyat sonrası dikkatli ve düzenli bir şekilde alması gerekmektedir.
  • İşlem sonrası kullanılması gereken bandajlar mevcuttur. Doktorun izni olmadan bu bandajlar ile ilgili bir değişikliğe gidilmemesi gerekmektedir. Yüzün dışarıdan gelecek her türlü darbeye karşı koruması gerekmektedir. İşlem sonrası küçük çocuklar, evcil hayvanlar gibi zarar verebilecek faktörlerden korunması gerekmektedir
  • Dış etkenlere maruz kalınmaması gerekmektedir.
  • Doktorunuz tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması önemlidir.

YÜZ GERME AMELİYATI SONRASI İZ KALIR MI?

Yüz germe ameliyatında açılan kesilerin yerlerini bilmek oldukça önemlidir. Klasik anlamda alt yüz ve boyuna dokunduğumuz hemen hemen her ameliyatta saç içerisinden başlayıp kulak içinden dönen ve kulağın arkasına doğru dönen aşağı yukarı 14-15 cm toplamda bir iz kalmaktadır. Bu iz, her izde olduğu gibi ameliyatı takip eden ilk günlerde biraz kırmızı ve görünüş açısından pek estetik durmayabilmektedir. Modern yüz germe operasyonlarında sadece kulak önünde ve arkasında iz kalmaktadır. Bu izler görünür olabilmektedir. Yüz germe ameliyatlarında kalan izin kalitesi ve görünümü, büyük ölçüde cerrahi tecrübeden kaynaklanmaktadır. Bu izler, doktorların tecrübelerini gösteren bir operasyondur.

Orta yüz germe ameliyatlarında genellikle alt göz kapağındaki kirpikli kenarın hemen altından yapıldığı için o bölgedeki izler hemen hemen hiç belli olmamaktadır. Üst yüz kaş bölgesi veya şakak bölgesi için yapılan ameliyatlarda izler saçın içerisinde kalmaktadır. Bu saçın içerisinde kalan izler de çok belli olmamaktadır. Çok nadiren mini boyun germe ameliyatlarında sadece çene altından ufak bir kesi ile o bölgeye hakim olup ameliyat edilmesi mümkün olmaktadır.

YÜZ GERME AMELİYATI KAÇ YAŞ GENLEŞTİRİR?

Yüz germe ameliyatının kaç yaş gençleştirdiği yorumu tamamen kişisel izlenimlere dayalıdır. Uzman hekimlerin kullandığı birtakım bilgisayar programları sayesinde yüzün yaşı ölçülebilmektedir. Ancak bu bilimsel olmamakla birlikte sadece bir tespittir. Genellikle bu programlar sayesinde hastanın ortalama 8-14 yıl gençleşme gözlenebilmektedir.

YÜZ GERME AMELİYATI MI DOLGU UYGULAMASI MI?

Yüz germe ameliyatı ile dolgu uygulaması birbirinin alternatifi değil, birbirlerinin tamamlayıcısı olan iki uygulamadır. Yüz germe ameliyatı, dolgunun yaptığı etki ve işlemi yapamaz dolgu da yüz germe ameliyatının yaptığı etki ve işleme sahip olmamaktadır. Dolayısıyla bu iki uygulamayı birbiriyle kıyaslamak doğru olmamaktadır. Yüze uygulanan dolgular, uzmanlar tarafından 20-30’lu yaşlarda uygulanmaktadır. Çünkü bu dönemde yüzde henüz yaş almayla gelişen belirgin sarkmalar yer almamaktadır. Yüz germe ameliyatı temelde cilt laksitesi, cilt gevşekliği ya da yumuşak doku sarkmasını tedavi eden bir ameliyat tipidir. Dolgu ise belli noktalarda kemik volümünü veya yumuşak doku volumününde içten içe kullanılan bir alternatiftir. Modern yüz germe ameliyatlarının çoğunda volumde düzenlemeler yapılmaktadır. Belli bir miktar belli noktalara enjeksiyonlarda yapılmaktadır. Bu belli miktar dolgu maddesinin ölçüsü estetiği bozacak şekilde arttırılmamalıdır. Eğer hastada dolguyla çözülemeyecek kadar sarkma varsa ve hasta bunu dolgular yardımıyla iyileştirme talebinde bulunursa yüzün sarkmış bölgelerine yapılan bu dolgular yüzü oldukça şişkin ve yapay gösterecektir. Bu açıdan hastanın işlemi gerçekleştirmek isteği uzmanlar oldukça önemlidir. Yüz dolgusu ve yüz germe ameliyatları kesinlikle steril bir hastane ortamında ve uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Özetle yüz germe ihtiyacı olan, yani yüz germe ameliyatına uygun hastalara yapılır. Yüz germe ameliyatına gerek kalmadan ufak sarkmalara sahip hastalara ise dolgu yapılır. Bu iki işlem aynı anda da yapılabilmektedir.

YÜZ GERME AMELİYATLARI NE KADAR KALICIDIR?

Yüz germe ameliyatının kalıcılığı hakkında net bir cevap vermek mümkün değildir. Bu tür ameliyatlar belirli bir süre geçtikten sonra yenilenmesi gereken ameliyatlardır. Amaç yapılan ameliyat sayesinde hastayı zamanda geriye götürüp o zamandan tekrardan doğal yaşlanma sürecini devam etmesini sağlanmasıdır.

YÜZ GERME KAÇ YAŞINDA YAPILIR?

Yüz germenin yaşı yoktur. Sarkma problemleri ne zaman ortaya çıkarsa işlem o zaman yapılmalıdır. Bazen çok genç yaştaki hastalarda birtakım anatomik altyapı yüzünden çok erken yaşlarda bu ameliyatların yapılması gerekebilmektedir. Ama genel olarak 40’lı yaşların sonlarından itibaren ağırlıklı olarak yüz germe hastaları talepte bulunmaktadır. Fakat bu hastalar üst yüzü içermemektedir. Üst yüz germe ameliyatları bugün sadece yaşlanmanın getirdiği birtakım gevşekliklerle, sarkmalarla mücadele etmek için değil, daha güzel bir görüntü elde etmek için yapılabilmektedir. Özellikle şakak germe ve badem göz ameliyatları bu işlemden daha önce yapılmaktadır. Bazı kişilerin boyun yapısı doğuştan düz olabilmekte ve o hastalarda boyun girintisinin yapısını daha doğru hale getirebilmek için erken yaşlarda o bölgelerin gerilmesi gerekmektedir. Ama klasik anlamda yaşlanmaya yönelik yapılan yüz germe ameliyatları 40’lı yaşların sonunda ve genellikle 50’li yaşlarda yapılmaktadır.

YÜZ GERME AMELİYATLARI NE KADAR KALICIDIR?

Yüz germe ameliyatının kalıcılığı hakkında net bir cevap vermek mümkün değildir. Bu tür ameliyatlar belirli bir süre geçtikten sonra yenilenmesi gereken ameliyatlardır. Amaç yapılan ameliyat sayesinde hastayı zamanda geriye götürüp o zamandan tekrardan doğal yaşlanma sürecini devam etmesini sağlanmasıdır.