Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

YÜZ İLE UYUMLU BURUN ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

İdeal bir burun hem iyi nefes almalı, hem de yüzün diğer estetik üniteleriyle (ağız, çene, alın, gözler, yanaklar gibi) uyum içerisinde zarif bir görünüm vermelidir.
“Akıllardaki klasik “estetikli burun” imajı, modern estetik cerrahideki “ideal burun” görüntüsünden çok uzaktır. Günümüzün burun estetiği anlayışında doğal görünüm ve kaliteli nefes ön plandadır.“
Burun, hem insan yüzünün ortasındaki yeri, hem de solunum sisteminin başlangıç noktası olması nedeniyle gerek estetik gerekse fonksiyonel açıdan üst düzey öneme sahip bir organdır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Kişinin genetik özelliklerine veya geçirilen çeşitli trauma ve kazalara bağlı olarak burnun yapısı “arzu edilenden farklı” olabilmektedir. Yüzün genel yapısı ile uyum içerisinde olmayan bir burun genel yüz görünümünü olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir. İşte bu nedenledir ki günümüzde “rinoplasti” (rhinoplasty) adını verdiğimiz burun estetiği operasyonu tüm estetik operasyonlar arasında en çok yapılan işlemdir.

BURUN ESTETİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Burunda küçük dokunuşlarla yapılacak olan bazı değişiklikler genel yüz estetiğinde çok belirgin iyileşmeler sağlamaktadır. Burada hassas nokta bu değişikliklerin “yapay” bir hava vermeden genel yüz yapısı ile mutlak bir paralellik içerisinde yapılabilmesidir. Akıllardaki klasik “estetikli burun” imajı, modern estetik cerrahideki “ideal burun” görüntüsünden çok uzaktır. Günümüzün burun estetiği anlayışında doğal görünüm ve kaliteli nefes ön plandadır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI NASIL PLANLANIR?

Her yüz, dolayısıyla her burun birbirinden farklıdır. Bu nedenle, burun tasarımında kişiye özel planlama esastır. Rinoplasti de başarılı sonuç için birincil gereklilik hastayla hekimin yüz yüze gelerek hastanın arzularını ve hekimin yapabileceklerini açıkça tartışmaktır. Bu tartışmada hastanın istekleri ve hekimin önerileri doğrultusunda ortak bir noktada buluşularak, yapılacak işlemin özellikleriyle ilgili müşterek kararlar verilmelidir. Çünkü hekim operasyon planını bu kararlara göre şekillendirecektir.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI SÜREÇ

Gerekli tetkikleri takiben operasyon anestezi altında gerçekleştirilir ve takip süreci başlar. Her zaman olmamakla beraber, çoğu operasyonun ardından belli ölçüde şişlik ve morarma normaldir. Genellikle bu sorun 5-10 gün içerisinde çözülür, ancak burnun son biçimini alabilmesi için yaklaşık 1 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

HER BURNUN İHTİYACI FARKLIDIR

Estetik burun ameliyatı çok konuşulan ve medyatik bir konu olduğundan halk arasında ciddi ölçüde bilgi kirliliğinin olduğu bir konudur. Burada bilinmesi gereken en önemli, hatta belki de tek nokta her burnun ihtiyacının farklı olduğudur. Bu ihtiyacın ne olduğu, yapılacak işlemin detaylarını belirler. O nedenle hekimle yüz yüze detaylı bir görüşme yapılmadan ameliyatın detaylarına da karar vermek neredeyse olanaksızdır.