Logo

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Klinik Adresi

Nispetiye Caddesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokak No: 30, 34337, Etiler / İSTANBUL

Telefon

+90 212 257 80 00

Mail

info@metinkerem.com

Kadının feminen yapısının, dişiliğin en önemli görsel simgesidiri ve biçimli göğüslerdir.

Göğüs yapısındaki eksiklik, yetersizlik veya deformiteler kadının kendine güvenini, fiziksel vücut algısını ve “dişilik hissi”ni bozarak ruh hali üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.

SİLİKON PROTEZLER İLE GÖGÜS (MEME) BÜYÜTME

Hacmi normalden küçük olan göğüsler için göğüs büyütme işlemi günümüzde temel olarak silikon protezlerle yapılmaktadır.

Göğüse yağ enjeksiyonu yapmak da bir alternatif yöntem olarak kabul edilmekle birlikte çoğu hasta protez uygulamasına daha uygun görülmektedir.

SİLİKON PROTEZ ÇEŞİTLERİ

Meme protezleri çok çeşitli ölçü ve biçimlerde olabilmektedir. Yuvarlak, damla, yüksek profilli, düşük profilli, düz yüzeyli, pürtüklü yüzeyli, kas üstü, kas altı vs. pekçok değişik seçenek hasta için kafa karıştırıcı olmaktadır. Bu seçimi en doğru yapacak kişi hiç şüphesiz hastayı dinleyip muayene eden bir plastik cerrah olacaktır. Hasta istekleri ve vücut özellikleri doğrultusunda, doğallık sınırlarını çok fazla zorlamadan yapılacak bir operasyon, hastayı en mutlu eden sonuçları verecektir.

SİLİKON PROTEZ AMELİYATI NE KADAR SÜRER?

Meme protezi yerleştirilmesi çoğu zaman 1 saatten kısa süren bir işlemdir.

AMELİYAT SONRASI NE ZAMAN TABURCU OLUNUR?

Aynı gün ya da ertesi sabah hastaneden taburcu edilen hasta birkaç gün içinde işine dönebilir.

İlk günlerde ödeme bağlı olarak göğüsler gergin ve “yapay” görünür, ancak haftalar içerisinde bu görünüm yerini memenin doğal yumuşaklığına bırakır.

Meme protezleri meme dokusunun altına, veya alttaki kasın altına yerleştirilmektedir. Her iki durumda da protez memenin içinde değildir. Bu sebeple protez uygulamasının hamilelik, emzirme gibi süreçler üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Silikon meme protezlerinin kanser veya benzeri bir hastalıkla ilgili hiçbir tehdit oluşturmadığı yapılan çok sayıda bilimsel çalışma ile kesin olarak ispatlanmıştır.

GÖĞÜS ESTETİĞİ SONRASI İZ KALIR MI?

Meme protezleri temel olarak 3 bölgeden girilerek yapılabilir. Bunlar göğüs altı, göğüs ucundaki koyu renkli alanın kenarı ve koltuk altıdır. Her üç bölge de geriye kalan yara çizgisini mükemmel bir şekilde kamufle ederler. Zaten genellikle bu 3-4 cm.lik çizgi 1 yıl kadar sonra farkedilmez boyuta gelir. Her üç bölgenin de yara iyileşmesi potansiyeli üst düzeydedir. Elde edilen kozmetik kazancın büyüklüğü karşısında oluşacak belli belirsiz bir yara izi önemsiz kalmaktadır.

DOĞUM VE EMZİRME DÖNEMİNDE SORUN ÇIKAR MI?

Yanıt çok net: Hayır, hiçbir olumsuz etkisi olmaz. Bunun birinci sebebi modern silikon protezlerin basit ve vücutla hiçbir etkileşime girmeyen doğal yapısıdır. Bu protezlerin kimyasal masumiyeti yapılan yüzlerce bilimsel çalışma ile kesin olarak ispatlanmıştır. Burada sadece kullanılan protezin kaliteli bir marka olması gerekmektedir. Bu nedenle operasyon öncesi kullanılacak protezin markasını mutlaka sorunuz ve operasyon sonrası protezinizin kimlik kartını isteyiniz. İkinci sebep ise protezin meme dokusunun içerisine değil daha derindeki bir kasın altına yerleştiriliyor olmasıdır. Aslında protez meme dokusu ile zannedildiği kadar yakın temasta değildir. Emzirme ve anne sütü üretiminden sorumlu olan üniteler operasyon sırasında ya da sonrasında yapılan işlemden hiç etkilenmemektedir.

SONRADAN BİR SORUN YAŞANIR MI? SLİKON PATLAMASI DİYE BİR ŞEY VAR MI?

Her cerrahi uygulama gibi meme protezi uygulamasının da bazı risk ve komplikasyonları vardır. Bunlar içerisinde en sık görülenler kapsül oluşumu ve protez kaymalarıdır. 100 hastadan 3-4 tanesinde karşılaşılan bu durumlar basit revizyonlarla çabucak çözülebilmektedir. Günümüzde lisanslı protez üreticileri, ürünleri için 10 yıl garanti vermektedir. Ancak bu sürenin sonunda protezin değiştirilmesi gerekmez. Günümüzde kullanılan protezlerin yapısal bütünlüğü delici-kesici alet yaralanmaları ve ateşli silah yaralanmaları dışında hiçbir durumda bozulmamaktadır. Bu iki durum haricinde protezlerin “patlaması” mümkün değildir. Bu sayede protezler uzun yıllar boyunca vücutta güvenle taşınabilirler.

GÖĞÜS ESTETİĞİ AMELİYAT NE KADAR SÜRER?

Meme protezi uygulamaları genellikle 1 saatin altında sürelerde tamamlanır. Kullanılan anestezi türü çoğu zaman genel anestezi değil, sedasyon adı verilen daha hafif bir yöntemdir. Bu anestezi türünde solunum cihazına bağlanmaya, soluk borusuna tüp takılmasına vs. gerek yoktur. Dolayısıyla bir meme protezi operasyonunda anesteziye bağlı bir problem yaşama ihtimaliniz bineceğiniz bir uçağın düşme ihtimalinden azdır.

MEME ESTETİĞİ SONRASI NORMAL HAYATA VE İŞE NE ZAMAN GERİ DÖNÜLEBİLİR ?

Bugün silikon meme protezi kullanan kadınların 85’i çalışan kadınlar. Operasyon sonrasında 2-3 günlük dinlenme çoğu zaman işe dönüş için yeterli olmaktadır. Özetle Cuma günü izin alıp operasyon geçiren bir hasta pazartesi günü işine dönebilmektedir. Ancak göğüs bölgesini ilgilendiren yoğun sportif egzersizlerin yapılması(yüzme, tenis gibi)1 ay kadar bir süre ile ertelenmelidir.