Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudakların yeniden biçimlendirilmesi ve doğru oranlarda büyütülmesi amacıyla dudağın belli noktalarına dolgu maddesi enjekte edilmesi işlemine dudak dolgusu denir. Tüm dolgu uygulamaları içerisinde iyi uygulayıcıyla bilgisiz uygulayıcıyı birbirinden en iyi ayıran uygulama budur.  

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki formu doldurarak kişiye özel fiyat alabilirsiniz.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudağa tarih boyunca parafin, silikon, poliakrilamid gibi pek çok kalıcı maddeyle dolgu yapılmaya çalışılmış, ancak hepsi hüsranla sonuçlanmıştır. Günümüzde dudak dolgusu Hyaluronik asit (HA) adı verilen madde ile yapılmaktadır. HA dolgular geçicidir, türüne göre 6-12 ay arası ömürleri vardır. HA vücutta zaten var olan ve bir yandan yapılırken bir yandan yıkılan bir maddedir. Dolayısıyla yan etkiler diğer malzemelere karşı çok daha azdır. 

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Dudak dolgusu, dudaktaki hacim eksikliğinin veya bazı yapısal/oransal bozuklukların giderilmesinde kullanılır. Genç yaşta daha dolgun dudaklar için, ileri yaşta ise dikey dudak kırışıklıklarının, dudaktaki yaşa bağlı hacim kaybının ve ağız köşesi sarkmalarının tedavisinde dudak dolgusu etkili bir silah olarak kullanılır. 

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yaklaşık 5 -10 dakikalık bir enjeksiyon işlemidir. Önce dudak belli noktalardan uyuşturulur. Sonrasında dudağın anatomik özelliklerini vurgulayacak şekilde ama aşırıya kaçmadan belli bir anatomik plan doğrultusunda enjeksiyon yapılır. Dudak doldurmak basitçe dolguyu dudağın içine sıkmak değildir. Ciddi anatomi bilgisi ve estetik bakış gerektiren, ileri düzey bir enjeksiyondur. 


Dudak Dolgusu Yan Etkileri

Dudak dolgusunun en sık görülen yan etkisi dudakta ortaya çıkan 1-2 günlük şişliktir. Bunun dışında nadiren morarma, çok nadiren de granülomlar (iltihabi reaksiyon), sertlikler, ya da kalitesiz ürün kullanımına bağlı çeşitli reaksiyonlar görülebilir. 

Dudak Dolgusu Öncesi Sonrası

[contact-form-7 id=”10746″ title=”Dudak Dolgusu Öncesi Sonrası”]

Kaliteli dudak dolgularının hiçbiri kalıcı değildir.  Kalıcı dolgular günümüzde pek tercih edilmez, kullanıldığında da ciddi reaksiyonlara yol açabilirler. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de altın standart Hyalüronik asit (HA) dolgulardır. Bu dolguların da çok çeşitli olanları vardır. Genelde dudakta kontur için orta sertlikte, hacim için ise yumuşak dolgular tercih edilirler. 

Dudak dolgusu uygulamasını takiben yaklaşık 2 gün süren bir şişlik (ödem) olacaktır. Bu tamamen normaldir. İlk gün aralıklı soğuk uygulama ödemi hafifletir. Nadiren morarma görülebilir, bu da 7 gün içinde iyileşir. 

Yazar
Op. Dr. Metin Kerem, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. İhtisas eğitimini Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastenesi 2. Plastik Cerrahi kliniğinde tamamlamıştır. 2008 yılında European Board of Plastic Surgery (EBOPRAS) tarafından Avrupa Birliği estetik plastik cerrahi yeterliliğine layık görüldü. Şuan da Etiler de özel kliniğinde hastalarınıza hizmet vermektedir.